Wykładniki skutecznego karmienia.
Karmienie przynajmniej 8 razy na dobę, w tym przynajmniej raz w nocy.
Dziecko jest aktywne przy piersi, połykanie jest słyszalne przez przynajmniej 5 – 10 min. Po karmieniu piersi są rozluźnione (w pierwszych tygodniach po porodzie). Dziecko budzi się do karmienia, po karmieniu zasypia, bądź czuwa. Jest ono aktywne przez co najmniej 4 godz. dziennie, ma prawidłowo napięte mięśnie i reaguje na bodźce.
Dziecko od 3 doby życia moczy co najmniej 6 pieluszek na dobę, mocz jest jasny i bezwonny, a od 4 doby robi żółte, papkowate stolce (3-4 lub więcej). Po 6-tym tygodniu liczba stolców ulega zmianie (jeden na kilka dni, nie rzadziej niż raz na 10 dni).
Przybór dziecka na wadze: co najmniej 120g na tydzień (500g na miesiąc).
Przechowywanie odciągniętego pokarmu
Przed przystąpieniem do odciągania matka powinna dokładnie umyć ręce wodą i mydłem oraz przygotować czyste, wygotowane i osuszone naczynie. Pokarm może być przechowywany w naczyniu z przykrywką, szklanym lub plastikowym przeznaczonym do żywności lub specjalnych torebkach plastikowych Na pojemniku napisać trzeba datę i godzinę odciągnięcia pokarmu oraz objętość. Najlepiej nie mieszać mleka odciągniętego w różnym czasie.